Przepływowe Lampy Bakteriobójcze SERII BR-NBVE

PRZEPŁYWOWE LAMPY BAKTERIOBÓJCZE SERII BR- NBVE

PRZEPŁYWOWE LAMPY BAKTERIOBÓJCZE SERII BR-UVe

 ZASADA DZIAŁANIA

Dezynfekcja powietrza za pomocą promieni UV-C odbywa się w lampach przepływowych wewnątrz komory dezynfekcyjnej. Skażone powietrze zasysane jest przez wentylator – po przejściu przez filtr zatrzymujący kurz oraz inne zanieczyszczenia trafia do komory dezynfekcyjnej. Natężenie promieniowania UV-C i czas przebywania powietrza wewnątrz komory są tak dobrane, że powietrze wydmuchiwane na zewnątrz lampy jest praktycznie wolne od drobnoustrojów.

Wartość przepływu powietrza przez lampę stanowi kompromis między możliwością dezynfekcji jak największej ilości powietrza w jednostce czasu a skutecznością niszczenia drobnoustrojów w komorze dezynfekcyjnej. Należy zwrócić również uwagę, że wymuszony przepływ powietrza powoduje jego łagodny obieg w pomieszczeniu (dzięki czemu dezynfekowane jest powietrze w całej sali).

OBIEG DZIAŁANIA PRZEPŁYWU POWIETRZA – WIZUALIZACJA

LAMPY PRZEPŁYWOWE SERII BR-UVe – ZASADA DZIAŁANIA - BrasiT

OBIEG DZIAŁANIA PRZEPŁYWU POWIETRZA – WIZUALIZACJA

OBIEG DZIAŁANIA PRZEPŁYWU POWIETRZA - WIZUALIZACJA

DEZYNFEKCJA PROMIENIAMI ULTRAFIOLETOWYMI UV-C

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) należy do falowego promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak promieniowanie rentgenowskie, fale radiowe czy światło. Dla praktycznego zastosowania spektrum UV zostało podzielone na trzy obszary:

 • UV-A długofalowe 400 nm – 315 nm
 • UV-B średniofalowe 315 nm – 280 nm
 • UV-C krótkofalowe 280 nm – 100 nm

Promieniowanie grupy UV-A występuje w promieniach słońca. Dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentacji. Efekt erytemalny jest znikomy. Promieniowanie grupy UV-B ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminę D. Występuje tu efekt pigmentacjii erytemalny. Promieniowanie grupy UV-C posiada mocny efekt bakterio i zarodkobójczy. Powoduje oparzenia skóry (Erytema) i zapalenie spojówek (efekt koniunktywalny).

Wykres promieniowania UV

Skuteczność działania

Mikroorganizmy poddane działaniu promieniowania UV-C  ulegają dezaktywacji. Efekt ten nazwano efektem bakteriobójczym i po badaniach potwierdzono, że jest on największy przy promieniowaniu o długości fali w zakresie 250–270 nm. Mechanizm tego działania polega na oddziaływaniu na DNA jąder komórkowych mikroorganizmów, w reakcji fotochemicznej, która jest wywoływana przez absorpcję fotonów przez kwasy nukleinowe komórek. Ponieważ jest to promieniowanie krótkofalowe, stąd też jest również promieniowaniem wysokoenergetycznym. Energia fotonów, pochłoniętych przez kwasy nukleinowe, powoduje przerwanie wiązań molekularnych DNA i powstanie dimerów pirymidynowych. Powoduje to dezaktywację DNA i RNA mikroorganizmów

Obszary zastosowania

 • medycyna – sale operacyjne, zabiegowe, porodowe, izby chorych, korytarze, gabinety stomatologiczne, SOR-y, brudowniki, gabinety lekarskie, sale wybudzeń pacjentów, oddziały pulmonologiczne, oddziały zakaźne, przychodnie lekarskie, poczekalnie
 • lecznice i gabinety weterynaryjne
 • sanatoria, domy wczasowe
 • laboratoria
 • przemysł spożywczy (przetwórstwo, przechowalnictwo żywności)
 • apteki
 • przemysł farmaceutyczny, zielarski, spożywczy
 • przemysł kosmetyczny
 • żłobki, przedszkola
 • dworce, hotele, kina, restauracje, dyskoteki, sklepy, poczekalnie i wszelkie inne skupiska ludzi, wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki stopień czystości mikrobiologicznej i jednocześnie muszą przebywać ludzie

DWUFUNKCYJNE PRZEPŁYWOWE LAMPY BAKTERIOBÓJCZE SERII BR-NBVE – ZASADA DZIAŁANIA

Dwufunkcyjne przepływowe lampy bakteriobójcze Polskiej firmy UltraViol z zewnętrznym promiennikiem bezpośredniego działania zapewniają pełny zakres oddziaływania dezynfekcyjnego. Dają one możliwość intensywnej dezynfekcji powietrza w obecności ludzi (komora przepływowa UV-C – funkcja I), jak również bezpośredniej dezynfekcji całego pomieszczenia, kiedy personel i pacjenci przebywają na zewnątrz (promiennik bezpośredniego działania – funkcja II). Oddziaływanie dezynfekcyjne zewnętrznego promiennika jest analogiczne jak w standardowych lampach serii BR-NBVE. Promieniowanie UV-C dezynfekuje powietrze i powierzchnie w pomieszczeniu (ściany, blaty, przedmioty itp.). Dzięki swojej naturze dociera ono również do różnych zakamarków jako promienie odbite. Obie funkcje są niezależne.

DANE TECHNICZNE LAMP PRZEPŁYWOWYCH SERII BR-NBVE

DWUFUNKCYJNE PRZEPŁYWOWE LAMPY BAKTERIOBÓJCZE SERII BR-UVe

SPECYFIKACJA TECHNICZNA – DANE TECHNICZNE LAMP PRZEPŁYWOWYCH SERII BR-NBVE:

SPECYFIKACJA TECHNICZNA - DANE TECHNICZNE LAMP PRZEPŁYWOWYCH SERII BR-UVe

Lampy bakteriobójcze działają skutecznie i nie są szkodliwe dla zdrowia. Nie bez powodu lampa bakteriobójcza znajduje zastosowanie w tak wielu placówkach medycznych. Tego typu urządzenie pozwala przede wszystkim:
– skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób,
– zapobiec zakażeniom,
– zapewnić odpowiedni poziom czystości mikrobiologicznej pomieszczeń,
– zapewnić bezpieczeństwo zarówno klientom, jak i pracownikom,
– uniknąć stosowania dezynfekujących preparatów chemicznych, które mogłyby powodować skutki uboczne dla zdrowia, zapobiec przenoszeniu się zanieczyszczeń.

Ilość lamp przepływowych dobieramy, uwzględniając kubaturę pomieszczenia – patrz tabela powyżej. Realizujemy  także nietypowe zamówienia.  Producent zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian konstrukcyjnych związanych z udoskonaleniem wyrobu.

POBIERZ KATALOG – BROSZURĘ INFORMACYJNA:

Katalog przepływowych lamp bakteriobójczych serii BR-NBVE – BrasiT

W sprawie przygotowania oferty handlowej / wysłania szczegółowej specyfikacji technicznej, prosimy o kontakt

Odwiedź nasze profile na FB, YouTube i Allegro!

[logocarousel id="8006"]
Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.