Ustawa o OZE przyjęta przez Sejm – Czekamy na podpis Prezydenta !!

Sejm RP 20 lutego 2015 r. uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE), której celem jest rozwój wykorzystania OZE w Polsce. Teraz dokument trafi do podpisu Prezydenta.

Najważniejszą zmianą w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów z zakresu wspierania OZE jest wprowadzenie w miejsce systemu świadectw pochodzenia energii, systemu aukcyjnego. Zgodnie z ustawą rząd ma decydować, ile energii odnawialnej potrzebuje.

Ustawa zawiera również rozwiązania promujące rozwój tzw. energetyki prosumneckiej, które polegają na zużywaniu wytwarzanej energii elektrycznej z OZE na potrzeby własne i sprzedawaniu jej nadwyżek do sieci elektroenergetycznej. Zgodnie z ustawą posiadacze przydomowych mikroinstalacji o mocy do 10 kW mają zagwarantowane odkupienie „zielonej” energii po cenie gwarantowanej i wyższej niż rynkowa.

Dzięki ustawie OZE możliwe będzie również wdrożenie schematu zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE ze szczególnym uwzględnieniem generacji rozproszonej opartej o lokalne zasoby OZE.

Instalacje o mocy do 3 kW produkujące energię z OZE mają mieć zapewnioną stałą stawkę przez okres 15 lat. Dopłaty otrzymają nowo powstające systemy (do pierwszych 300 MW).  Dla hydroenergii, energii wiatru oraz energii promieniowania słonecznego stawka będzie wynosiła 0,75 zł za 1 kWh. Mikroinstalacje od 3 kW do 10 kW mogą liczyć na 15 letnie taryfy gwarantowane dla pierwszych 500 MW. Stawka dla tego rodzaju instalacji fotowoltaicznych to 0,65 zł za 1 kWh.

Dokładny opis: Treść Ustawy OZE – BrasiT

Odwiedź nasze profile na FB, YouTube i Allegro!

Firmy, które nam zaufały:

Gminy, które nam zaufały:

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.