Ważne informacje dla inwestorów i projektantów solarnych i hybrydowych lamp ulicznych

Jeśli planujecie w przyszłości zakup ulicznych lamp solarnych lub hybrydowych i chcecie, aby zakupione lampy działały bez problemów, a inwestycja nie była przysłowiowym wyrzuceniem pieniędzy w „błoto”, to zapraszamy do zapoznania się z poniższymi przykładowymi informacjami które mogą być przydatne w celu dokonania właściwego wyboru.

Warunkiem koniecznym do poprawnego funkcjonowania lampy jest poprawne zaprojektowanie i dobór parametrów systemu zasilania (moc modułów fotowoltaicznych, moc siłowni wiatrowej, pojemność akumulatorów). Niezmiernie ważnym czynnikiem w procesie projektowania jest ponadto uwzględnienie warunków panujących w Polsce i w planowanym miejscu montażu lamp (szczególnie w okresach jesienno – zimowych). Poprawnie zaprojektowana lampa i prawidłowe uwzględnienie konkretnej lokalizacji pozwoli na uzyskanie co najmniej takiej ilości energii, jaka będzie niezbędna do zasilania oprawy oświetleniowej. Dopiero w takim przypadku lampa będzie działać (świecić) bez problemów.

Na rynku polskim spotyka się bardzo dużo lamp importowanych na ogół z Chin. Niestety takie lampy, nawet jeśli były skalkulowane pod względem bilansu energetycznego, są przeliczone na warunki klimatyczne panujące w Chinach. Zamontowanie takiej lampy w Polsce w zupełnie innych warunkach pracy (nasłonecznie, średnia prędkość wiatru, itp.) definitywnie skazuje inwestycję na porażkę i ciągłe problemy. Dziwnym zbiegiem okoliczności na większości lamp spotykanych Polsce nie ma żadnych tabliczek znamionowych.

Czyżby producent lub dostawca wstydził się swojego produktu ???

Jeśli zależy nam wyłącznie na najniższej cenie bez szczegółowego określenia parametrów technicznych podzespołów lampy to z logicznego punku widzenia otrzymamy produkt o możliwie najgorszej jakości, czyli taki jaki w danej chwili ktoś ma do sprzedania, a nie taki jaki chcemy kupić.

Warto również wspomnieć tutaj o bezpieczeństwie produktu. Często zdarza się, że w zapytaniach o cenę dostawcy podają maszty i fundamenty, które stosuje się wyłącznie do montażu samych opraw oświetleniowych. Lampa solarna lub hybrydowa posiada dodatkowe elementy (moduły fotowoltaiczne, turbinę wiatrową , itd.), które posiadają określone wymiary, wagę i powierzchnię na którą działają porywy wiatru. Znamy przypadki takich instalacji, gdzie lampy przewróciły się lub przekrzywiły ze względu na zbyt słaby maszt i zbyt mały fundament. Firmy oferują zwykłe słupy uliczne nie dostosowane pod lampy solarne oszczędzając na cenie kosztem bezpieczeństwa. Prawidłowo dobrane słupy powinny spełniać normy i posiadać certyfikaty: EN 1090 oraz EN 40-5 dla konstrukcji nośnych i budowlanych.
Lampa solarna lub hybrydowa jest produktem budowlanym i elementy konstrukcyjne (maszt, fundament) powinny być przeliczone zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami wytrzymałościowymi. Obliczenia powinny być wykonane przez osobę doświadczoną i uprawioną pod względem bezpieczeństwa związanego z powierzchnią i wagą systemu zasilania umieszonego na maszcie do konkretnej lokalizacji tj. z uwzględnieniem odpowiedniej dla lokalizacji inwestycji strefy wiatrowej oraz wysokości n.p.m. W przeciwnym razie narażamy się na KATASTROFĘ BUDOWLANĄ.

Poszczególne podzespoły lampy powinny być właściwie dobrane do warunków panujących w planowanych lokalizacjach oraz współpracy między sobą (nasłonecznienie, średnia prędkość wiatru, strefa wiatrowa, wysokość n.p.m.). Podzespoły powinny cechować się wysoką jakością oraz niezawodnością. Szczególną uwagę należy zwrócić na zapewnienie dodatniego bilansu energetycznego systemu w danych lokalizacjach (obliczenia). Wartość produkowanej energii przez system zasilania nie może być mniejsza niż energia zużywana przez oprawę LED. W przeciwnym razie w okresie jesieni i zimy lampy będą świecić z przerwami spowodowanymi brakiem energii w akumulatorach.
Konfigurację techniczną i montaż lamp w miejscach częściowo zacienionych przez drzewa, budynki lub okoliczne wzgórza (szczególnie ważne w okresie jesieni i zimy, kiedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem) najlepiej wcześniej uzgodnić z firmą lub biurem projektowym posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie w projektowaniu i montażu lamp hybrydowych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zacienienie 3% powierzchni modułu powoduje utratę około 80% jego mocy.

Główne elementy konstrukcyjne jak: słup ze stelażem pod panele fotowoltaiczne, turbinę wiatrową i fundament, powinny posiadać wymagane certyfikaty wydane przez niezależną, notyfikowaną jednostkę certyfikującą oraz być przeliczone pod względem bezpieczeństwa do obciążeń związanych z wagą systemu i powierzchnią naporu wiatru do miejsca planowanej lokalizacji. Konieczne jest posiadanie certyfikatów na słupy EN 1090 oraz EN 40-5 dla konstrukcji nośnych i budowlanych. Firma która nie posiada lub z przyczyn losowych nie potrafi dostarczyć powyższych certyfikatów nie ma prawa sprzedawać konstrukcji które mogą zagrozić bezpieczeństwu publicznemu i przyśnić się do KATASTROFY BUDOWLANEJ.

Podsumowując powyższe rozważania można dojść do wniosku, że lampy solarne i hybrydowe mogą poprawnie działać w polskich warunkach. Właściwe działanie zależy głównie od poprawności obliczeń projektowych, podzespołów uwzględniających warunki w planowanym miejscu montażu, minimalizacji strat energii w systemie, staranności montażu, wysokiej jakości komponentów oraz poprawne dopasowanie wszystkich podzespołów systemu, które będą utrzymywały swoje parametry znamionowe przez długi okres czasu.

Odwiedź nasze profile na FB, YouTube i Allegro!

Firmy, które nam zaufały:

Gminy, które nam zaufały:

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.