FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:

1. Czy mogę mieć własną elektrownię wiatrową?
Turbiny wiatrowe  idealnym rozwiązaniem. Są one najczęściej używane w domach mieszkalnych, gospodarstwach rolnych, na wsiach, w szkołach i małych gospodarstwach zasilanych energią. Twoje indywidualne specyfikacje obiektu (położenie, prędkość wiatru, krajobraz lokalny itp.) będą miały wpływ na wybór najlepszego typu turbiny i rozmiaru elektrowni.

2. Jak turbina wiatrowa wytwarza energie ?
Większość turbin posiada trzy ostrza, które stoją pod wiatr. Wiatr obraca ostrza wokół osi, które obracają wał, który łączy się z generatorem. Generator wytwarza energie elektryczna z energii mechanicznej.

3. Jak wysokie są małe turbiny wiatrowe?
Wysokość wieży zmienia się w zależności od modelu turbiny wiatrowej, ale zwykle w zakresie od 6 do 30 metrów. Na ogół, czym wyższa wieża, tym większa prędkość i częstotliwość wiatru. Wirnik małych turbin wiatrowych jest w  zakresie od 2 do 12 m, w zależności od wybranego modelu.

4. Jak dużo miejsca potrzeba dla turbiny?
Idealnie, samodzielne turbiny wiatrowe powinny być zlokalizowane jak najdalej od budynków lub drzew, które mogą blokować wiatr i turbulencje. Jako przewodnik, turbina powinna być umieszczona na wysokości około dwukrotnie większej niż wysokości przeszkód w bezpośrednim otoczeniu (co najmniej w kierunku wiatru dominującego). Ogólnie rzecz biorąc, turbinę należy umieścić  powyżej wysokości pobliskich przeszkód, które znajdują się w odległości od 10 do 20 metrów od wieży. Zazwyczaj nie zalecamy dachowych turbin. Dość trudne jest znalezienie miejsca na dachu gdzie wiatr jest wystarczająco silny. Miejscowy turbulentny  przepływ powietrza wokół budynku  powoduje zmniejszenie generowanej energii i może spowodować uszkodzenie turbiny. Musi zatem spełniać określone warunki. Na ogół, mniej turbulentny i zmienny wiatr w lepszy sposób generuje energię.

5. Czy muszę mieć pozwolenie na budowę?
Małe elektrownie wiatrowe  mogą wymagać pozwolenia na budowę i zawsze należy skonsultować się z urzędnikiem. W celu uzyskania zgody, jeżeli jest to potrzebne najlepiej potwierdzonej  na piśmie. Jest to również, bez wątpienia kwestia dobrych obyczajów, aby  omówić plany i aspiracje z sąsiadami. Istotne czynniki obejmują wpływ na środowisko, dostęp do miejsca , hałasu i efekty wizualne. Ogólnie, krajowa polityka posiada plany wsparcia rozwoju energii wiatrowej.

6. Czy turbiny wiatrowe są hałaśliwe?
Oferowane przez nasz elektrownie wiatrowe zostały zaprojektowane, aby ich praca odbywała się bardzo cicho (np. poprzez bezpośrednie układy napędowe, które unikają hałasu przekładni oraz zwiększają wydajność). Ogólnie, sam wiatr sprawia więcej hałasu niż turbina wiatrowa. Jest bardzo mało prawdopodobne, że jakikolwiek hałas z małych turbin wiatrowych, będzie można usłyszeć na ponad 30 metrów.

7. Czy elektrownie wiatrowe mają wpływ na systemy radarowe lub odbiór TV?
Małe turbiny wiatrowe nie będą miały żadnych szkodliwych skutków dla lotnictwa, radarów oraz  systemów nawigacyjnych. Generalnie, turbiny o małej średnicy nie będą miały wpływu na telewizję i radio. Jeżeli to nastąpiło, będzie to prawdopodobnie szybko zlokalizowane i technicznie łatwe do pokonania.

8. Czy małe turbiny wiatrowe posiadają „migotanie słoneczne” z łopatek turbiny?
Potencjalnie, promienie słoneczne przechodzące  przez ostrza ruchome  mogą spowodować migoczący efekt w „linii wzroku”. Możliwość cienia od turbiny wiatrowej czy migotania należy rozważyć na etapie wyboru lokalizacji. Zwykle jest to możliwe, aby uniknąć tego problemu. Refleksje z ostrzami są mało prawdopodobne, tym bardziej, że powłoki stosowane na nowoczesnych turbin zostały wybrane tak, aby zminimalizować odbicia.

9. Co z uderzenie pioruna?
Firma AEOLOS w okresie 23 lat produkcji turbin wiatrowych, miała wyłącznie jedna sytuację, gdzie turbina zostały uszkodzona przez piorun. Biorąc pod uwagę koszt ochrony turbiny wobec ilości przypadków uderzeń,  nie testujemy turbin pod kątem odporności na uderzenia pioruna.

10. Czy mogę używać turbiny do ogrzewania?
Odpowiedź jest prosta: TAK, małe turbiny wiatrowe mogą być używane do bezpośredniego ogrzewania, podgrzewania wody,  jak również do ładowania akumulatora. Są one również idealne w odległych od sieci miejscach. Jednakże, energia potrzebna do ogrzania budynku jest zwykle znacznie większa niż ilość zużywanej energii elektrycznej, a więc będą potrzebne znacznie większe turbiny do tworzenia ciepła. Bezpośrednie ogrzewanie odbywa się tylko z nadmiaru energii, na przykład w przypadku baterii – gdy są pełne. Małe turbiny wiatrowe są bardzo skuteczne do zasilania pompy ciepła, która może ogrzać dom.

11. Czy mogę podłączyć moją turbinę do sieci?
Małe turbiny wiatrowe mogą być podłączone do lokalnej sieci energetycznej i całkowity prąd który generują kwalifikuje się do źródeł odnawialnych. Certyfikaty obowiązków (ROCs) Renewables  (tj. ROC dochód można uzyskać zarówno od energii elektrycznej używanej na miejscu i z exportu) .Wartość ROC jest obecnie (2006) około 4,5 p / kWh. Połączenie turbiny wiatrowej do sieci musi być zatwierdzone przez lokalne sieci dystrybucji energii elektrycznej. Firma ta, będzie wymagać połączenia w zadowalającym standardzie technicznym. Dlatego koszt importu zasilania,  pomiaru eksportowego i zatwierdzenia  urządzeń elektrycznych do ochrony może stanowić znaczną część kosztów całkowitych (być może o 10% lub więcej). Firmy mogą ograniczyć moc elektryczna elektrowni wiatrowej, które mogą być przyłączone do linii przesyłowej w szczególności, w zależności od obciążenia instalacji elektrycznej dystrybucji w pobliżu.

12. Co się dzieje, gdy wiatr przestaje wiać?
Gdy wiatr przestaje wiać, prąd nadal jest dostarczany  przez inne  formy wytwarzania w izolowanym systemie (np. baterie, generator) podłączonym do sieci. W Anglii energii elektrycznej jest obecnie zdecydowanie więcej dzięki dużym elektrowniom, a więc system musi uporać się kiedy jeden z tych ogromnych zakładów nie funkcjonuje. W związku z tym, możliwe jest, aby co najmniej od 10% do 20% popytu energii kraju zostało zaspokojonych ze źródeł takich jak energia wiatru, bez dokonywania znaczących zmian w sposobie działania systemu.

13. Czyż nie jest taniej oszczędzać energię elektryczną?
Aktualne informacje na temat ile kosztuje oszczędzanie  energii elektrycznej  jest dostępna w funduszu oszczędności energii. Niemniej jednak, produkcja energii elektrycznej jest konieczna. Dlatego, w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, a także do zabezpieczenia,  jest niezbędne zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, a także podniesienie efektywności  energetycznej.

14. Jak mam dbać o moje turbiny wiatrowe?
Wymagania konserwacji małych turbin są  prawdopodobnie minimalne. Nasze elektrownie są przeznaczone do użytku przez  30 lat. Łożyska są trwale nasmarowane i uszczelnione, dzięki czemu nie będą musiały mieć one corocznego smarowania.

15. Jak długo wytrzymują turbiny?

Oferowane przez nas turbiny wiatrowe zwykle działają około 25-30 lat. To nie jest teoria, turbina wiatrowa AEOLOS jest już na rynku od ponad 25 lat i pierwsza firmowa turbina wiatrowa pracuje już 25 rok.

FAQ firmy BrasiT oparty  jest na brytyjskiej wersji Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Odwiedź nasze profile na FB, YouTube i Allegro!

Firmy, które nam zaufały:

Gminy, które nam zaufały:

Ta strona używa cookies. Czytaj więcej na temat polityki cookies.